تبدیل داده های سری زمانی به انیمیشن در ENVI

کادرهای Band Animation و Series Manager عملکرد مشابهی دارند که به شما امکان می دهد تا با استفاده از داده های سری زمانی انیمیشن متحرک بسازید.

کادر Band Animation هنگامی که ابزار Display> Band Animation را انتخاب می کنید یا اگر روی تصویر در Layer Manager کلیک راست کرده و Band Animation را انتخاب کنید، ظاهر می شود.

وقتی از صفحه نوار فهرست ابزار Display> Series/Animation Manager یا File> Open As> Series را انتخاب کنید، کادر Series Manager ظاهر می شود.

بالای کادر تصویر(لایه) نمایش داده شده را لیست می کند. کادر Series Manager همچنین در صورت وجود فراداده زمان دستیابی، تاریخ و زمان لایه را لیست می کند.

در اینجا چند نکته برای انیمیشن سازی از طریق داده های سری زمانی آورده شده است:

1_ روی دکمه های Forward و Back کلیک کنید، یا چرخنده(wheel) را کلیک کنید و بکشید تا فریم یا باند را طی کنید. تصویر در هر فریم به روز می شود.

2_ برای متحرک سازی سری ها، روی دکمه های Play forward و Play backward کلیک کنید. در حالی که سری در حال حرکت است، با استفاده از لیست کشویی کنار دکمه پخش، یک تاخیر در چند ثانیه (بین فریم ها) انتخاب کنید.

3_ برای متوقف کردن انیمیشن، روی Pause کلیک کنید.

4_ لغزنده را کلیک کنید و بکشید تا بدون به روزرسانی هر تصویر، به نقطه دیگری از مجموعه بروید. این قابلیت امکان را برای انتخاب سریع یک قاب خاص فراهم می کند زیرا شما می توانید تاریخ ها یا نام گروه ها را در مجموعه مشاهده کنید. با مرتبط کردن دکمه ماوس، تصویر مرتبط بارگیری می شود.

5_  برای حرکت به یک تاریخ یا باند مشخص از سری زمانی، روی هر نقطه از نوار لغزنده کلیک کنید. تصویر مرتبط بارگیری می شود.

6_ برای مشاهده فراداده های انتخاب شده برای هر فریم روی صفحه، روی لیست کشویی گزینه ها در کنار نام لایه کلیک کنید، Annotate را انتخاب کنید و تاریخ و زمان، شماره قاب، نام فایل یا باند را انتخاب کنید. با کلیک و کشیدن، ایتم حاشیه نویسی(annotation item) انتخاب شده را به مکان جدیدی منتقل کنید.

7_ برای ایجاد یک انیمیشن ویدئویی از یک انیمیشن باند یا سری مکانی-زمانی، روی لیست کشویی گزینه ها در کنار نام لایه مربوطه کلیک کنید و گزینه Save video animation را انتخاب کنید. در کادر ذخیره ویدیو(Save Video)، نام و مکان فایل ویدیو را همراه با مدت زمان فیلم (در چند ثانیه) ارائه دهید. قالب پیش فرض AVI است. روی دکمه Advanced کلیک کنید تا قالب ویدیویی دیگری و قالب رمزگذار-رمزگشای (کدک) برای فشرده سازی فیلم استفاده شود. اگر یک لایه از نظر زمان به یک لایه دیگر در یک نمای متفاوت مرتبط شود، ویدیو شامل تمام نماهای موجود در نمایشگر خواهد بود.

8_ حداکثر تعداد فریم تصویر برای نمایش در یک سری مکانی-زمانی 250 است. شما می توانید این مقدار را در تنظیمات Maximum Time Series Frame Buffer Size تغییر دهید.

مشاهده چندین لایه:

این بخش فقط مربوط به Series Manager است نه Band Animation. برای مقایسه تصویری می توانید تصاویر مشخصی را در یک مجموعه مکانی-زمانی در چند نما مشاهده کنید. به عنوان مثال مشاهده یک تصویر فشار جو در یک نما و یک تصویر رطوبت نسبی در نمای دیگر.

1_ از گزینه نوار منوی Views برای انتخاب طرح چند نما(multiple-view) استفاده کنید. یک لایه باید از قبل در Layer Manager باز شده و در یکی از نماها(views) نمایش داده شود. هر لایه با یک نماد شماره گذاری شده در Layer Manager و Series Manager همراه است.

2_ یک لایه را از Layer Manager به نمای جداگانه کلیک کنید و بکشید.

3_ از  چرخ لغزنده برای تغییر تصویر برای آن نما استفاده کنید.

4_ برای مشاهده کنترلهای همه لایه های باز، روی گزینه Show all sliders در Series Manager کلیک کنید.

5_ در اینجا چند ابزار اضافی برای کار با چندین لایه مکانی-زمانی وجود دارد:

الف_ برای ایجاد پیوند زمانی(time link) بین هر دو لایه، روی لیست کشویی Options در کنار نام لایه در Series Manager کلیک کنید و Link to را انتخاب کنید. لایه ای را برای پیوند دادن به آن انتخاب کنید.

ب_ به صورت اختیاری می توانید بازدیدها را براساس موقعیت جغرافیایی یا پیکسل پیوند دهید.

ج_ ترتیب لایه ها در Series Manager با نظم در Layer Manager مطابقت دارد.