بهبود مشاهده ی جنگل ها توسط داده های راداری

کارشناسان می گویند، سنجش از دور از طریق ماهواره راداری ممکن است نظارت بر کربن جنگل ، نقطه مرکزی کاهش جنگل زدایی و تخریب جنگل (REDD) را پیش ببرد. با استفاده از ماهواره های رادار دیافراگم مصنوعی (SAR)، می توان فعالیت ها را در جنگل ها و مناطق مزارع خود به طور جامع تری اندازه گیری، گزارش و تأیید کرد. با استفاده از این داده ها شرایط سخت جغرافیایی و هوایی در چندین جزیره همانند جزایر اندونزی، مانعی ندارد.

نور هدیات، معاون آژانس فضایی و هوایی ملی اندونزی (LAPAN) می گوید: "ما می توانیم سطح جنگل زدایی و تخریب جنگل را با استفاده از ماهواره راداری با وضوح بالا با دقت بیشتری اندازه گیری کنیم." حفظ جنگل یکی از بهترین امیدهای فوری در کاهش انتشار کربن است. یک سیستم نظارت دقیق و موثر در مناطق جنگلی ممکن است به کشورا ها کمک کند تا به هدف خود برای کاهش انتشار کربن برسند. اندونزی متعهد شده است كه در سال 2020 میزان انتشار كربن خود را 26 درصد و حتی با كمك بین المللی 41 درصد كاهش دهد.

آده کومارا مولیانا، محقق ارشد بخش تحقیقات ژئوماتیک در آژانس هماهنگی ملی نقشه برداری و نقشه برداری زمین در مالزی، گفت که ابرهای سنگین در کالیمانتان هواپیما را مجبور به حمل سیستم نوری کرده است تا در ارتفاع پایین پرواز کند تا تصاویر واضح دریافت کند. اما با استفاده از تصاویر راداری نیاز به این عملیات سخت نیست. از جمله مشکلاتی که در هنگام پرواز در ارتفاع پایین رخ می دهد می توان به کاهش سطح پوشش سنجنده اشاره کرد.

ایان انکه، متخصص ماهواره SAR انگلیس ، گفت که SAR می تواند هر چند هفته یکبار تصویری کلی از جنگل ها و مزارع ملی با وضوح بالا با وجود پوشش ابر بسیار زیاد ارائه دهد. وی گفت: "یک رادار ماهواره می تواند چندین بار در روز تصاویر را در شب و حتی در شرایط ابری ارائه دهد، در حالی که یک ماهواره رادار معمولی فقط می تواند قسمت کوچکی از منطقه را تصویربرداری کند و این فقط یک بار در روز است."

بر اساس LAPAN، اخیراً موسسات اندونزیایی مانند آژانس ملی زمین و آژانس ملی زمین شناسی از داده های ماهواره SAR با وضوح بالا  استفاده کرده اند. آده گفت: "داده های ماهواره SAR با وضوح بالا همچنین توسط چندین شرکت خصوصی داخلی و خارجی مانند شرکت های نفت، گاز و معدن و همچنین مزارع استفاده شده است."

Bambang Teja Sukmana، معاون علوم هوافضا LAPAN، گفت كه موسسه وی در حال برنامه ریزی برای انجام مطالعه امکان سنجی در مورد توسعه ماهواره SAR در سال جاری است.